• Favorilere Ekle
 • https://www.facebook.com/ankarakiwanis
 • https://www.twitter.com/ankarakiwanis

FAALİYETLERİMİZ SUNUMU 1993-2020

 1993-2020 Dönemi
Çocuklara Dönük Çalışmalarımızdan Örnekler

1993-1994 Cahit Erkurt
Dönemi


Hacettepe Üniversitesi 
Çocuk Hastanesi OkuluMilli Eğitim Bakanlığı ve Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesi ile işbirliği      yapılarak Türkiye deki ilk hastane okulu çalışmaları başlatıldı. Hastane tarafından tahsis edilen salon ve oda restore edilerek sınıf haline getirildi. Okul donanımlarının bağış yolu ile tedarik edilmesine başlanıldı. Bu proje; MEB        tarafından tayin edilen öğretmen ile hastanede yatarak tedavi gören çocukların eğitimi sağlanması ve devamsızlıktan dolayı yıl kayıplarının önlenmesi öngörülüyor.


 Hastane Okulumuz 3 Şubat 1994te 

Sayın MEB Bakanı Nevzat Ayaz ve 

Sayın Rektör Prof. Yüksel Bozer in
katılımları ile hizmete başladı. 


İlk Kermes Tecrübemiz

      Kulübümüze maddi bir katkı sağlamak üzere SSK Genel Müdürlük salonunda bir 
kermes düzenledik.

994-1995 Atilla Hıncal
Dönemi

Sağlıklı ve Donanımlı
Her Çocuk Bir UMUT
Sloganı ile Kermes Düzenledik4 Haziran 1995’te Ankara Otelinde düzenlediğimiz

“Sağlıklı ve Donanımlı Her Çocuk Bir UMUT”

   temalı kermesimizden elde edilen gelir çocuk sağlığı projelerimize
katkı sağlamıştır.İyot Eksikliğine Bağlı Hastalıklar
IDD Broşürü

Uluslararası Kiwanis ile UNICEF arasındaki protokol ile dünya çapında başlatılan “İyot Eksikliğine Bağlı Hastalıklar-IDD” ile mücadelenin Türkiye de de başlatılması kararlaştırıldı. 08-10 Haziran1997 Kiwanis International Başkanı Jerry CHRISTANO,UNICEF Türkiye Temsilcisi ve  SSYB yetkilileri ile toplantılar yapıldı.


   

Bu bağlamda H.Ü. İlaç ve Zehir Bilgi Merkezi ile birlikte “İYOD EKSİKLİĞİ NEDİR” broşürünün hazırlanıp bastırıldı ve dağıtımına başlandı. İyodlu tuz örnekleri Kermes'te dağıtıldı.


Kiwanis Çocuk Temalı Resimler
Kartpostal Projesi

Kulübümüze gelir getirmek üzere Kiwanis Çocuk Resimleri serisi kartpostal projesi başlatıldı. Değerli ressam ve kolleksiyonerlerden çocuk temalı eserlerinin bu projede kullanılması için izinler alındı.

Kıymetli ressam ve kolleksiyonerlerimizden

Hasan-Şükran Pekmezci  ve
•Ali Ciğer'e 
teşekkürler


1995-1996 Doğan Altınbilek
Dönemi


Kiwanis Parkı ve Çocuk Bahçesi Projemiz
Oran'da yapımı planlanan Kiwanis Parkı ve Çocuk Bahçesi projemiz Çankaya Belediyesinin onayı ile başlamıştı. Bu çerçevede 23 Nisan çocuk bayramı için ülkemizde bulunan Fas, Çin Halk Cumhuriyeti, Pakistan, Bangladeş, Avustralya 'lı çocuklar ve ev sahibi çocukların katılımı ile 15 Nisan 1996 tarihinde fidan dikme töreni gerçekleştirilmiştir.
  Erdem Kent Parkı ve Çocuk Bahçesi Projemiz

23 Şubat 1996 tarihinde Erdem Kent te yapımı planlanan koruluğa Kiwanis Kulübü olarak iştirak edilerek fidan dikimi yapılmıştır. Yenimahalle Belediye Başkanı Sn. Abdurrahman Oğultürk' ün katılımı ile gerçekleştirilen koruluğa yaklaşık 200 fidan dikilmiştir. Sn. Oğultürk 6 Haziran 1996 günkü toplantımıza misafir olarak katılmış ve kendilerine bu çalışmamıza katkılarından dolayı teşekkür plaketi verilmiştir.


Okullar Arası  Resim Yarışması-1

18 Mart 1996 tarihinde Ankara Valiliğine yapılan müracaatın 9 Nisan 1996 tarihinde alınan olumlu yanıt üzerine Orta Dereceli Okul Öğrencileri arasında resim yarışması yapılması projesi uygulamaya başlanmıştı. Yaklaşık 900 resmin katıldığı yarışmada kazanan ve dereceye giren öğrenci ve okullarına birer yazı ile durum bildirilmiş ve açılışa davet edilmişlerdir. Dereceye Ankara dışından giren, Adana, Bursa, Hakkari ve Trabzon'daki öğrenciler ve velileri, konaklama ve yol giderleri kulübümüzce karşılanmak üzere Ankara'ya getirilmiş ve ödülleri 17 Haziran 1996 tarihinde Ziraat Bankası Mithat Paşa Kültür Merkezinde yapılan tören ile verilmiştir.


                            

    Kiwanis Resim Yarışması Haberi

HÜRRİYET GAZETESİ


     Hacettepe Çocuk Hastanesi
Gen Tedavi Merkezi

Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesi Gen Tedavi Merkezi yararına 2010 Haziran ayında Beymen ile ortaklaşa Sheraton Otelinde bir defile yapılmıştır.Eğitici ve Tanıtıcı Broşürler

"İnşa Ediyoruz”, “Kiwanis'e Hoş Geldiniz” ve “Evdeki Tehlikeler
isimli yayınlar tercüme edilmiş ve  daha önce basılmış bulunan “İyot eksikliği” broşürü de güncelleştirilerek her birinden 4.000 adet bastırılmıştır.

          
1996-1997 Lütfü Metin
Dönemi


 Kiwanis Uluslararası Başkanı
ve UNICEF 

08-10 Haziran1997 tarihleri arasında Türkiye’de bulunan Kiwanis International Başkanı Jerry CHRISTANO ve Avrupa sorumlusu Gerald ROBERT’ la birlikte; birincisi UNICEF Türkiye Temsilcisi ve ikincisi de Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile yemekli toplantılar yapılmış ve karşılıklı olarak IDD ( İyod Eksikliğine Bağlı Bozukluklar) konusunda görüş alışverişinde bulunulmuştur.


Ankara-Bilkent ve İzmir Kiwanis Kulüpleri

Dönemimizde, Bilkent ve İzmir Kiwanis Kulüpleri kurulmuş olup, bu kulüplerin kuruluş belgeleri
Uluslararası Kiwanis Başkanı Jerry CHRISTIANO
       tarafından, Ankara ve İzmir’de yapılan toplantılarda Kulüp Başkanlarına sunulmuştur.


"Sayın Öztekin Oto

İzmir Kiwanis Kulübü Başkanı

Sayın Başkan,  

30 Mayıs 1997 İzmir Kiwanis Kulübünün kuruluşu onaylanmış ve Kuruluş Sertifikası gönderilmiştir. Uluslararası Kiwanis Başkanının İzmir’i ziyareti sırasında kulübünüz toplantısında takdim edilecektir.

Sevgi ve Saygılar sunarım.

 H. Cahit Erkurt

Yeni Kulüpler Kurma Koordinatörü"


Çocuk Temalı
 Yılbaşı Kartı projesi


Kulübümüze gelir getirmek üzere Kiwanis Çocuk Resimleri serisi kartpostal projesi başlatıldı. Değerli ressam ve kolleksiyonerlerden çocuk temalı eserlerinin bu projede kullanılması için izinler alındı.

Kıymetli ressam ve kolleksiyonerlerimizden

•Hasan-Şükran Pekmezci ve
•Ali Ciğer e teşekkürler


1997-1998 Birkan İzgin
Dönemi


  UNICEF kanalı ile Türkiye’ye
Kiwanis Yardımı

Temmuz 1998 tarihli resmi gazete'de ülkemizdeki yemeklik tuzların iyotlama mecburiyetinin takvimi ilan edildi.

 • Kiwanis International Dünya da İyot Eksikliğine bağlı hastalıkların (IDD) yok edilmesi için dünya çapında bir proje başlattı.
 • Bu proje dünyada bir çok ülkede UNICEF kanalı ile yürütülmektedir.

Türkiye’ de 2000 yılına kadar ” iyot yetersizliği bağlı hastalıklar" ı yok etmek ve bütün yemeklik tuzların iyotlanması programı’’nı Türkiye’de Sağlık ve Tarım Bakanlıkları ile beraber yürüten UNICEF’e  Türkiye de harcanmak üzere, Kiwanis International tarafından yaklaşık 200.000-USD hibe edilmiştir.


   Çocuk Mahkemeleri ve Sorunları
Paneli

13 Aralık 1997 günü Best Otelde yapılan, Koru ve Bilkent Kulüplerinin de davetli olduğu, Kiwanien eşleri ve Bayan Kiwanien’ler için yapılan yemekli toplantıda konuşmacı Avukat Sn. Türkay ASMA, ülkemizdeki

    "Çocuk Mahkemeleri ve Sorunları"
konusu dile getirildi


Çeşitli Hizmet Projeleri

• Kiwanien eşleri ve bayan Kiwanien’ler Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı Sosyal Komitesi’nin 19 Aralık 1997’de düzenlediği kermese katıldılar, hazırladıkları yiyeceklerin satışından elde ettikleri geliri Hacettepeli çocuklara burs temin eden komiteye bıraktılar.

• 25 Aralıkta ise kulüp içinde toplanan giysiler satılmak üzere yine bu komiteye teslim edildi.

•  Toplum Hizmetleri Komitemizin teşebbüsü ile; Üyelerimizden toplanan çocuk kitapları ve ansiklopediler, doğu illerimizdeki okullara   dağıtılmak üzere tespit edilen adrese gönderildi.  

1998-1999 Ertuğrul Pazarbaş
Dönemi


 Çeşitli Hizmetler-Yardımlar

•Numune Hastanesinde oda tefriş edildi

•Trafik Hastanesinde bir hasta odası tefriş edildi.

•Siirt Kurtalan ilçesi Cumhuriyet İlkokuluna yardım edildi.

•Mardin Dargeçit Bostanlı Köyü ilkokuluna kitap ve kırtasiye yardımı yapıldı.

•Depremzedelere ilaç ve malzeme yardımı yapıldı.Kiwanis Bebeği
Hazırlanıp Hastanelere Dağıtıldı

    


Koru Bahar Şenliğine Katıldık
30.05.1999
Cumhurbaşkanımızı, Süleyman Demirel’i
ziyaret ettik, Kiwanis'i anlattık
1999-2000 Sadullah Puyan
Dönemi


1999 Marmara Depremi ve Kiwanis

Bilindiği gibi 1999 yılında uğradığımız deprem felaketi hepimizi yasa boğdu.•Uluslararası Kiwanis ve Avrupa Federasyon ile temasa geçildi.•Kiwanis Avrupa Federasyonu Başkanı Jacques De Hollander ile birlikte 4 Aralık 1999 günü deprem bölgesine gidildi. Bölged•e Düzce ve Kaynaşlı gezildi.

                    

Bahar Şenliği 2000


10 Haziran 2000 günü; geliri, deprem bölgesinde yapılacak olan psikolojik tedavi merkezinde kullanılmak üzere, büyük bir organizasyonla Bahar Şenliği’ni yaşadık. Tüm Kulüpçe, özellikle değerli eşlerimizin üstün gayretleriyle gerçekleştirilen “Şenlik” sonucunda önemli bir fon yaratıldı. Birlik ve beraberliğin, bir amaç etrafında birleşmenin güzel bir örneği verildi.

    


                                              Sağlığa Hizmet

•Numune Hastanesi Ortopedi Servisinde düzenlenen odanın bir kısım gereksinimleri karşılandı.

•Aynı Hastanenin Yanık Ünitesine bir adet TV bağışı yapıldı.

•Acil yardım ve Trafik Hastanesinde düzenlenen odalar Hastane Başhekimliğince yapılan bir törenle hizmete girdiUluslararası Etkinlikler


                                                             FOTOUluslar Arası Etkinlikler

Turizm Bakanlığının desteği ile 25 Şubat 2000 tarihinde Berlin de bir toplantı yapılması kararlaştırıldı. 24-27 Kasım 1999 tarihlerinde heyet halinde Berlin’e gidilerek ön çalışmalarda bulunuldu. Yapılan toplantıda Türk-Alman dostluk ve iş birliği konusunda konuşmalar yapıldı. İki Kulübün bu organizasyonla başlayan çalışmalarının önemi üzerinde duruldu.Turizm Bakanı Sayın Erkan Mumcu, Büyükelçi Tugay Uluçevik, Eximbank Gen. Md. Ahmet Kılıçoğlu, GAP Daire Başkanı Faruk Volkan ve 29 kişilik bir heyetle 23 Şubat 2000 tarihinde Berlin’e gidildi. Ortak toplantıda sesimizi duydurduk.
2000-2001 Giovanni Rossi
Dönemi


 Yukarı Çavundur İlkokulu

   

Kiwanis Avrupa Federasyonu tarafından geçirdiğimiz deprem felaketi için toplanan fonun kullanılabilirliği üzerine, bu dönem kendimize hedef seçtiğimiz Yukarı Çavundur Beldesinde yapılmakta olan yeni ilköğretim okulunun iç donanım malzemelerinin bağışlanması gerçekleştirildi. Bütün çalışmalar tamamlanarak okul Eylül ayında başlayacak 2001-2002 eğitim dönemi için hazır hale getirildi.


                                       Çocuk Hizmetlerine
                                  Yönelik Faaliyetler


Çocuk hizmetlerine yönelik faaliyetimizi yine Yukarı Çavundur Beldesinde gerçekleştirdik. Toplana giyecek, kitap, oyuncak ve temizlik ürünleri içeren paketlerin yanı sıra anlaşma yaptığımız ayakkabı firması ve 11 üye ve eşlerinin  katılımı ile 16 Aralık 2000 tarihinde beldeye gidildi. Belediye Başkanı Sn. Lokman Özden ve okul müdiresi Sn. Cennet Ertuğrul nezaretinde beldede bulunan 235 ana ve ilköğretim çocuklarına yukarıda bahsedilen paketler dağıtıldı ve her bir çocuğun kışlık ayakkabı ihtiyacı giderildi.

  

Yukarı Çavundur Beldesinde bulunan Sağlık Ocağının ihtiyaçlarının belli bir kısmı kulübümüzce karşılanıp sağlık ocağı doktoruna 3 Şubat 2001 tarihinde teslim edilmiştir.

        Tanıtım ve Fon Yaratma
Faailyetleri

Bowling Turnuvası

9-10 Haziran 2001 tarihlerinde Bilkent Rol-House da gerçekleştirdiğimiz bu turnuvada dağıtılacak ödüller için sponsor olan;

 Aria, Sol Fulya Hotel, Bilkent Lacoste, Asya Nakliyat, Med-Lab, Scabal, Edem AŞ, İkoor Mobilya ve Bedel Turizm e teşekkür ediyoruz2001-2002 Selim Demirel
Dönemi


Resim Sergisi

Son derece başarılı geçen ve 25 Mayıs 2002 de açılan geleneksel resim sergimizden sağlanan fon İbrahim Akoğlu İlkokulu’nun resim sınıfını düzenlemede kullanıldıFOTO

İbrahim Akoğlu İlkokulu
 Resim Atölyesi Son derece başarılı geçen geleneksel resim sergisinden sağlanan fon ile hem resimleri ile hem de fikirleri ile sergimize büyük destek verem Ressam Ekrem Kadak’ ın önerisi ile, Keçiören İbrahim Akoğlu İlköğretim Okulu Resim Atölyesi tamamen yenilendi, öğretmen odası tefriş edildi.

2002-2003 Nurseli Cezayirlioğlu
Dönemi


Çocuk ve Medya Konulu Panel

Çankaya Belediyesi ve TV8’in katkılarıyla 2 Mayıs 2003 tarihinde Koru Kiwanis Kulübü ile birlikte Çağdaş Sahne’de düzenlenen Çocuk ve Medya Konulu Panel’ de değerli panelistler:

 • Sn. Nazmi Bilgin, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı
 • Prof. Dr.Ayşe Yalın, Ankara Üniversitesi ve İmge Ruh Sağlığı ve Dayanışma Merkezi
 • Av. Türkay Asma, Ankara Barosu Çocuk Hakları Üyesi
 • ·Sn. Kahraman Eroğlu, İstanbul Sosyal Hizmetler İl Müdürü
 • Sn. Erkan Tan, TV8 Program Yapımcısı

konuşmaları ilgi ve beğeni ile izlendi.


Tedavi Altındaki Çocuklara
Hastalık ve Doktor 
Tanıtım Projesi

Kiwanis Bebeği ve Kitapçıklar

        

Hastane ve okullarda çocukların bilinçlendirilmeleri ve hastane  doktor korkusunu yenmelerini amaçlayan bir çalışma gerçekleştirildi. Bu çalışmada kitapçıklardan ve Kiwanis bebeğinden oluşan bir set hazırlandı. Bu konudaki ilk çalışma Lösemili hastalara yönelik olarak tamamlandı


         İbrahim Akoğlu İlkokulu

•Ufuktepe İbrahim Akoğlu Okulu’nda 25 öğrencinin sağlık taraması yapıldı, gerekli tedavi ve gözlük sağlandı. Ayrıca, göz ameliyatı olacak bir öğrencinin ameliyatı ve protez gereksinimi konusunda yardım edildi.

•60 Ufuktepe İbrahim Akoğlu İlköğretim Okulu öğrencisi tiyatroya götürüldü.

•Ufuktepe İbrahim Akoğlu İlköğretim Okulu’na TÜBİTAK Yayınlarından yaklaşık 100 kitap alınarak geçen dönem yaptırılan kütüphaneye konuldu. Ayrıca son yıllara ait Bilim Teknik dergileri takım halinde sağlanarak aynı okula verildi.RESİM SERGİSİ

27 Mart – 19 Nisan tarihleri arasında Şekerbank Sanat Galerisi’nde
düzenlenen resim sergisi çok beğenildi.
 FOTO 


 

2003-2004 Tayfur Aslan
Dönemi


Yukarı Çavundur İlkokulu

Daha önceki dönemlerde hizmet götürdüğümüz Yukarı Çavundur köyüne bu dönemde de bir gezi düzenlenmiş ve bu sırada okul öğrencilerinin ihtiyacı olan ayakkabılar, çeşitli giyim eşyaları, çeşitli okul malzemeleri, Atatürk büstü, çeşitli yiyecek malzemeleri verilmiştir
  Diğer Hizmetlerimiz

•Ayıcık Lösemi kitapçığı ve Kiwanis Bebeği  Ankara Onkoloji Hastanesine  ve Türkiye’nin çeşitli illerindeki birçok hastaneye gönderilmiştir.

•Hacettepe Hastanesi Pediatrik Kalp Damar Cerrahisi bölümüne ihtiyaçları olan çeşitli malzemeler, Ayıcık Lösemi kitapçıkları ve Kiwanis Bebekleri ile birlikte teslim edildi.
2004-2005 Ali Özenci
Dönemi


  Fon Geliştirme ve Tanıtım
Projeleri
KONSER

                                                

Ankara Alman Büyükelçiliği bahçesinde Zülfü Livaneli, Hakan Aysev ve Leyla Çolakoğlu’nun yer aldığı konser yaklaşık 500 kişinin katılımı ile gerçekleştirildi. Konser çok sayıda TV, Radyo ve gazete haberlerinde yer aldı, kulübün tanıtımına büyük katkı sağlandı
                                Çeşitli Hizmetleri Projeleri

Bor Şehit Nuri Pamir İlköğretim Okulu kütüphanesine 200 kitaptan oluşan kitap ve ayrıca çok miktarda kırtasiye yardımı yapıldı

•Ankara Atilla İlköğretim okulunda seçilen 15 öğrencinin yatılı okul sınavlarına hazırlanması için maddi ve manevi destekler sağlandı.

•Ankara Çeşme İlköğretim okuluna spor malzemeleri ve pinpon masası hediye edildi. Aynı okulun tüm öğrencileri sinemaya götürüldü.

•Aydın Köşk ilçesinde bulunan 100. Yıl İlköğretim okuluna 120 Kitap ve sözlükten oluşan bağış yapıldı

•RETT Sendromluları derneğine 1 adet tekerlekli sandalye bağışlandı.


KİWANİS GENÇLİK KAMPI

•İlk kez düzenlenen bir Kiwanis öğrenci değişim programı çerçevesinde,
4 Türk öğrenci, Letonya Cumhuriyetinde düzenlenen
Kiwanis yaz kampına katıldılar


                 
2005-2006 Ünal Peker
Dönemi


Hizmetlerimiz

 


•Polatlı Hikmet Uluğbay İlköğretim okuluna 25 adet bilgisayar Avea firması kanalı ile bağışlandı.

•Gazi Çocuk Yurdu nun iç mekan boya badana işleri ile müzik ve seslendirme sistemi yapıldı
.
•Yukarı Çavundur Beldesinde 160 çocuğa ayakkabı ve çorap dağıtıldı.

•RETT sendromlu çocuklara ilaç ve bez yardımı yapıldı.

•TRT3 radyosunda bir sohbet toplantısında Kiwanis tanıtıldı

•Saime Kadın İlköğretim okuluna kütüphane okuma salonu düzenlemesi yapıldı, Çeşitli kitaplar hediye edildi. 
TÜM ÇOCUKLARIN
EL ELE VERDİĞİ BİR DÜNYA İÇİN
KİWANİS


2006-2007 Orhan Yalçın 
Dönemi


Susuz İlkokulu

Ankara Almanya Büyükelçiliği bahçesinde Zülfü Livaneli ve Hakan Aysev’in yer aldığı konserden elde edilen gelir Ankara Susuz Köyü İlköğretim Okulunun geniş çapta yenilenmesinde kullanıldı.
 Göz-Diş-Hijyen Tarama

Çubuk Yukarı Çavundur Köyü İlkokulu

166 öğrencinin Diş Taraması ve Göz Taraması yapıldı, tüm öğrencilere hijyen konusu anlatıldı:

•  Rahatsızlığı tespit edilen çocuklardan 45 çocuğun tüm diş tedavileri sağlandı,

Göz rahatsızlığı tespit edilen 13 çocuğun tedavileri ve gözlük ihtiyaçları sağlandı.
 • Göz taramalarıDr. Figen Aslan,
 • El Hijyeni eğitimi Dr. Serap İlker,
 • Diş taraması Dt. Orhan Yalçın
 • tarafından yapıldı.
             
ÇOCUKLARA HAYAL GEREK

2007-2008 Vedat Güley
Dönemi


TOPLUM VE GENÇLİK HİZMETLERİ

•Susuz İlköğretim Okuluna, 14 adet sınıf panosu, 4 adet kütüphane dolabı, 8 adet sınıf dolabı ve laboratuvarın karartma perdesi temin edildi. Böylece bu okulun tüm eksiklerini tamamlamış olduk.

Ayrıca Sn. İnci Dal sponsorluğunda talebelere ayakkabı ve eşofman dağıtıldı.
 • Sn. İnci Dal sponsorluğunda talebelerin tamamına spor ayakkabısı ve iç çamaşırı dağıtıldı

                                                     
     
Resim Sergisi
 • Geleneksel resim sergimizi açtık
 • Resim sergisi ile ilgili Sabah gazetesinde bir haber çıktı
 • Ayrıca Kanal A haber bülteninde sergimizden bahsedildi

       Çeşitli Sağlık Hizmetleri

 • 1000 er adet Uzi Astım ve Ayıcık ve Lösemi kitabı batırıldı.
 • Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tezer Kutluk ziyaret edildi, Kiwanis bebeği ve kitaplarımızdan hediye edildi.
 • Rett Sendromlu çocuklar için çocuk Bezi alınarak hasta çocukların evlerine teslim edildi.
 • Ankara Dr. Sami Ulus Hastanesi Başhekimine ziyarete gidildi Kiwanis Bebeği ve kitaplarımızdan hediye edildi.
      Talia Yaşar Bakdur İlköğretim


Resim sergisi geliri ile Talia Yaşar Bakdur İlköğretim Okuluna, tamamen sıfırdan
mobilyaları ile birlikte resim sınıfı yapıldı. 
ÇOCUKLARIMIZIN HAYATINI RENKLENDİRELİM


2008-2009 Erdem Takçı
Dönemi


TOPLUM VE GENÇLİK
HİZMETLERİ

 • Ankara Susuz İlköğretim Okulu; önceki dönemlerde kulübümüzün büyük ölçüde katkı sağladığı okulun sınıflarında ihtiyaç duyduğu öğrenci dolapları yapımı sağlanmıştır.
 • Adıyaman Bilgi Anadolu Lisesi; okulun bir dönemlik kırtasiye ihtiyacı karşılanmıştır.
 • Ankara Gölbaşı Oğulbey İlköğretim Okulu: masa, sıra, dolap vb okul malzemeleri temin edilmiştir,
 • Niğde- Bor Fahri Kırt İlköğretim Okulu:bir adet projeksiyon cihazı alınmış ve gönderilmiştir.

 • Ankara Konut Kent İlköğretim Okulu: okul girişi ve içi ortak alanlarının seramik kaplamaları, tuvaletlerin yenilenmesi, iki adet sınıfının düzenlenmesi ve yeni sıraların temini ve 30 öğrencilik modern Fen Bilgisi Laboratuvarının kurulması sağlanmıştı
     
 • Ankara İmrahor Özbirlik İlköğretim Okulu  
 •     Okul binası çatısının tümüyle yenilenmesi,
 •     Ana bina ve tuvaletlerin bulunduğu binanın birleştirilmesi,
 •     Toplantı salonunun çok amaçlı salon haline getirilerek kütüphane ve bilgisayar odası olarak       yenilenmesi, okul binasının iç ve dış komple boyanması sağlanmıştır                            
FOTO
2009-2010 Aydın Kolat  
Dönemi


Yeni Türkü Konseri
Dönemimizin ilk gelir getirici etkinliği 4 Ekimde Alman Büyükelçiliğinde yaptığımız Yeni Türkü Konserioldu. Yaklaşık 600 kişinin katıldığı konser bir panayır ve şenlik havasında gerçekleşti.

              

              


        Geleneksel Resim Sergisi


       Sağlık Taraması
                              
23 Ocak 2010 Cumartesi günü İncesu İlk Öğretim Okulunda 150-180 öğrenci göz, diş, postür analizi ve genel sağlık taramasından geçirildi ve gerekli görülen bazı öğrencilerimizin tahlilleri yapıldı. Bu öğrencilere çorap ve kışlık bot giydirildi. Bu projeye destek veren Ayten ve Doğan Altınbilek, Barış-Orhan Yalçın, Figen Aslan, Serap ve Deniz İlker ile Fonksiyon Fizik Tedavi Kliniği ve Medlab’a teşekkür ediyoruz.


       Çocuk ve Bilgisayar
     Paneli
        
  ‘’Çocuk ve Bilgisayar” konulu paneli Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteği ile Çağdaş Sanatlar Konferans salonunda organize ettik.

 Panele İlköğretim Okulları yöneticileri, rehber öğretmenler ve veliler katıldı


    Çocuk İstismarını Önlemede
Okulun Rolü Paneli 
Özyurt İlk Öğretim Okulunda “Çocuk İstismarını Önlemede Okulun Rolü” konulu paneli Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ankara Tabipler Odasının desteği ile organize ettik. Panele İlk Öğretim Okulları yöneticileri, rehber öğretmenler ve veliler katıldı


İlkOkullar Arası Resim Yarışması-3

8 Şubat 2010 tarihinde Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı yaklaşık 120 İlk Öğretim Okulunda “Çocuk ve Çevre” konulu bir resim yarışması başlatıldı. İki diz üstü bilgisayar ve bir       fotoğraf makinasından oluşan ödüller Haziran’da Bilkent İlk Öğretim Okulunda düzenlenen bir tören ile verildi.Gazi Onuncu Yıl İlk Öğretim Okulu 

BİLGİSAYAR KULLANIMI EĞİTİMİ: BM’in sosyal sorumluluk projeleri kapsamında verdiği destekle birlikte gerçekleştirdiğimiz bu etkinlikte Gazi Onuncu Yıl İlk Öğretim Okulundan 20 öğrencimiz IBM’de bir gün boyunca bilgisayar kullanımı ve internette araştırma, sunu hazırlama ve sunma konularında eğitilmişlerdir. 
2010-2011 Aykut Yıldırım
Dönemi


Gerçekleştirilen Projelerimiz 

Susuz İ.Ö.O:
İhtiyaç sahibi 40 öğrenciye pantolon, kazak, ayakkabı ve çorap giydirilmiş ve okul yönetimine eğitimde kullanılmak üzere lap top sağlanmıştır. 20 öğrenciye 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramında kol saati hediye edilmiştir.

Yenikent Merkez İ.Ö.O:
Hazırlık sınıfına projeksiyon makinesi ve perde hediye edilmiştir. Atatürk büstü kaidesine pirinç levha yaptırılmıştır. 

Gazi Üniversitesi Çocuk Hastanesi:
Sağlıklı Çocuk Oyun Odası’ bütün ihtiyaçları karşılanacak şekilde döşenmiş ve ayrıca 43 adet oyuncak temin edilmiştir.
                       
İLKYAR:
Ankara’ya yurdun değişik bölgelerindeki yatılı ilköğretim okullarından getirdiği ihtiyaç sahibi 84 öğrenciye geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi mont, ayakkabı, terlik, çorap ve çamaşır verilmiştir.

• Türközü Bademli Dere İ.Ö.O: 
projeksiyon, askı aparatı, perde, yaka ve el mikrofonu verilerek gerekli tesisat ve montaj işleri yaptırılmıştır.
•Ankara Onkoloji Hastanesi: 
Pediatrik Hematoloji Bölümü oyun odasına çok sayıda oyuncak ve malzemeler sağlanmıştır. 

      
   

 ÇOCUKLARIN “ÖRNEK ALACAKLARI KİŞİLERE-ROL MODEL ” E İHTİYAÇLARI VAR


2011-2012 Hakan Dermancı
 Dönemi


GÜLVEREN 60. YIL İ.Ö.O.

 • Gülveren 60.Yıl İlkokulu kütüphanesi tamirat ve boya işleri yapılarak yenilendi.
 • Okuma masaları ve sandalyeleri sağlandı.
 • 400 adet kitap armağan edildi


MARDİN- ADIYAMAN- ŞIRNAK ta
Okullara Kitap ve kırtasiye yardımı


•Mardin'de:       Demirli Köyü İlkokuluna
•Adıyaman'de :   Pamuluk mecrası İlkokuluna
•Şanlı Urfa'da :   Kaçarsalucası Köyü İlkokuluna

istedikleri kitap ve kırtasiye yardımları gönderildi.

    Diğer Hizmetlerimiz

Susuz İ.Ö.O.:
İhtiyaç sahibi 25 öğrenciye eşofman takımı, tişört, çorap ve spor ayakkabı armağan edildi.

•Fiziksel Engelli Çocuklara:
23 Nisan’da 300 adet oyuncak armağan edildi.


Ağrı ili Patnos ilçesi Dağalan Köyü İ.Ö.O.:  
1-2-3-4-5. sınıflar düzeyinde 100 öğrenci için 100 hikaye kitabı, çeşitli okul malzemesi gönderildi.

Ağrı ili Patnos ilçesi Bağbaşı Köyü İlkokulu: 
30 öğrenci için çeşitli kırtasiye, duvar için Türkiye Siyasi ve fiziki haritaları ve Tarih Atlasları, 2şer Voleybol ve futbol topu, Atatürk Köşesi için posterler gönderildi.

Şırnak İli Silopi İlçesi Ceylan Köyü İ.Ö.O.:
55 öğrenci için  çeşitli okul malzemesi gönderildi.

       

    2012-2013 Atila Dindar
Dönemi


Fon Geliştirme Çalışması 
Karsu Konseri
7 Haziran 2013 tarihinde Hollandalı Türk Asıllı Jazz Sanatçısı Karsu Dönmez ile Sheraton Hotelde bir Konser Yemeği gerçekleştirdik.
Ankara Üni-Tıp
Yeni Doğan Bölümü için
Solunum Cihazı

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve   Hastalıkları ABD kliniği Yeni Doğan Ünitesine Solunum destek cihazı aldık ve kliniğe bağışladık

Haziran 2014 te alınmasına katkı sağladığımız  Neonatal Çocuk Ünitesi aspiratörünün de bulunduğu yeni hastanenin  açılışı yapıldı

Kiwanis Çocukları Gülümsetiyor

2013-2014 Barbaros Aslanoğlu
Dönemi


LODOS
Lösemi Down Sendromlu Otistik Çocuklar
Yardım Derneği 

Aralık ayı içinde ODTÜ’lü öğrencilerin kurmuş olduğu LODOS

• Lösemi
•Down Sendromlu
•Otistik

Çocuklar Yardım Derneğine

yapmış olduğumuz destek bu sene de devam etti ve kendilerine 2,000 TL destek sağlandı. Bunun karşılığı LODOS topluluğu da Kiwanis logosunu kendi faaliyetlerinde kullanarak Kiwanis’ in tanıtımına destek oldu.


  SOMA Maden Faciası•13 Mayıs 2014'te Türkiye'nin Manisa ilinin Soma ilçesindeki kömür madeninde çıkan yangın nedeniyle 301 madencinin ölümüyle sonuçlanan bir felaket yaşandı.

•Yurt dışındaki Kiwanis derneklerinden çocuklar için destek istendi.

MUTLU ÇOCUKLAR İÇİN KİWANİS

2014-2015 Coşkun İnalpolat
Dönemi


YENİ HAYAT İlkokulu Ana Sınıfı  ve
Müzik Korosu

•Yeni Hayat İlkokulu ana sınıfının açılışı Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın İlhan ERANIL, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Sayın Cemil ALKIŞ, okul müdürü, öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla 17.02.2015 tarihinde gerçekleşti.

•Kulüp olarak okulun ihtiyacı olan tiyatro kıyafetleri temin edilmiş, değişik müzik aletleri alınmıştır.


İLKYAR Derneği Kanalı ile
Ayakkabı Yardımı

•25 Nisan 2015 tarihinde İLKYAR çocuklarına finansmanı Ankara Kiwanis Kulübü tarafından karşılanan ayakkabılar Aydın Kolat, Barbaros Aslanoğlu ve Coşkun İnalpolat tarafından giydirilmiştir. 
SOMA Devlet Hastanesi Çocuk Kliniği

•SOMA maden kazası sonrası Kulüp Başkanımız Barbaros Aslanoğlu’nun girişimi sonucu Almanya, Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri Kiwanis Kulüpleri’nden gelen yardımlar ve Ankara Kiwanis Kulübünün de katkılarıyla Temmuz 2015 tarihinde Soma devlet hastanesine iki adet Sarılığı Tedavi Edici Fototerapi Cihazı ile iki adet Yaşam Destek Cihazı hibe edilmiştir.


Akşemsettin İlkokulu Projesi


•Bir adet Atatürk büstü ile iki adet bayrak direği yaptırılarak hibe edilmiştir.
•Ayrıca okulun ilkokul kısmındaki öğrenciler için oluşturulacak olan kütüphane projesinin ön çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Ancak okulun ayrıştırılması sonucunda projenin devamı bir sonraki yönetime devredilmiştir.


KİWANİS'İN KURULUŞUNUN 100.ncü YILIKİWANİS 100 YAŞINDA
İlk Kiwanis kulübü bundan 100 yıl önce 1915 te Amerika da Detroit şehrinde kurulmuştu.

2015-2016 Cengiz Anık
Dönemi


AKŞEMSETTİN İLKOKULU
DÜŞLER ATÖLYESİ

Sadece bu yıl değil gelecekte de her dönem faydalanabilecek örnek bir proje üretme açısında Akşemsettin ilk okulu öğretmenlerinden Sayın Gündüz Şatıroğlu’nun önerisi ile‘’ Düşler Atölyesi ‘’ adında ve 7 -8 yaş gurubunun okuma-resim-şiir-kitaplar üzerine yorum vs gibi çalışmalar yapabilecekleri değişik konseptte bir derslik yapılmasına karar verildi.  Harika bir proje ortaya çıktı.


Spora Destek


Haziran 2016 da İspanya da yapılan VII. Terneo Uluslararası Ritmik Jimnastik yarışmasına Akşemsettin İlk okulundan Selen Seher BOYNAZ katılmış ve ikinci olmuştur. Üyemiz Sayın Prof. Dr. Atilla HINCAL tek başına Selen’in tüm masraflarını karşılamıştır. Kendisine teşekkür ederiz.  


Kiwanis Avrupa  ile İlişkiler

Daha önceki yıllarda da katıldığımız  Avrupa Kiwanis  Genel Kurullarına bu yıl Kulübümüzü temsilen Üyemiz Elmas Coşkun katılmıştır.

oplantı 5 -8 Mayıs 2016 Tarihleri Almanya’nın Heilbroon kentinde düzenlenmiştir.
KİWANİS ÇOCUK HAKLARINI SAVUNUR

2016-2017 Erdem Takçı
Dönemi


Hayalimdeki Robot
Projesi


Kulübümüze konuşmacı olarak davet edilen, Bilgisayar Mühendisi Buğra AYAN tarafından geliştirilen ve basında geniş yer alan ‘Hayalimdeki Robot’ projesi ile 71 ilde ilkokul öğrencileri arasında yarışma düzenlenmiştir. Buğra AYAN koordinasyonunda il ve ilçelerden gönüllü gençlerle yürütülen bu projeye, Kulübümüz Ana Sponsor olarak destek vermiş gelecek nesillerin hayal güçleri zenginleştirilmiştir.

ERGENEKON İLKOKULU

“Sanat Atölyesi” Projesi

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ile yapılan görüşmeler sonucunda “Çocuk Dostu Şehir Ankara” projesi kapsamında belirlenen bu okulda, bir derslik  “Sanat Atölyesi” olarak düzenlenmiştir.

      

             Öğrencilerin, resim ve seramik çalışmaları yapmalarına uygun şekilde düzenlenen bu              sınıfa, özel olarak üretilen masa ve sandalyeler yerleştirilmiş,
duvarlara katlanabilen masalarla çalışma gurupları monte edilerek
çok amaçlı çalışmalara uygun hale getirilmiştir.

                


YENİHAYAT İLKOKULU
Tiyatro ve Drama Sınıfı’ Projesi

  

Yeni Hayat İlkokulunda, daha önceki çalışmalara ilaveten okul yönetimi ve ilgili öğretmenlerin isteğine uygun olarak birinci kattaki bir sınıf, “Tiyatro ve Drama Sınıfı” olarak düzenlenmiştir. Sınıfta yapılacak çalışmalara uygun olarak bir sahne çalışma alanı oluşturulmuş ve sınıfın diğer bölümü ihtiyaca ve isteklere cevap verecek şekilde tefriş edilmiştir. Bu sınıf, girişindeki koridorla entegre edilerek okulda bir sanat alanı oluşturulmuştur.

                  


  DAHA FAZLA HİZMET

 
Kavaklıdere İlkokulu

Kodlama ve Algoritma eğitimi

ORACLE ve IBM desteğiyle konu ile ilgili branş öğretmenlerine Kodlama ve Algoritma eğitimi verilmiş, Robotik Yazılımı öğrenmeleri sağlanmıştır.

"Uzayda Yaşam: 
Teması ile yarışmalara katılan Kavaklıdere Ortaokulu 12-14 yaş gurubunda Türkiye finalinkatılmaya hak kazanmıştır.

                             


Ayaş Sadullah Paşa İlkokulu

•Ayaş’taki bu okulumuzda, muhtaç durumdaki öğrencilere “giyecek yardımı” yapılmış, ihtiyaç duyan öğrencilerin okul kıyafetleri yanında tişört, gocuk, ayakkabı, bot, çorap gibi ihtiyaçları karşılanmıştır.
                              

23 Nisan Çocuk Bayramında bu kıyafetlerle gösteri yapmalarına imkân verilmiştir2017-2018 Erdem Takçı
Dönemi


Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesi
Hemodiyaliz Merkezi

•Üyemiz Barbaros ASLANOĞLU’ nun gayretleri ile kendisinin sınıf arkadaşı olan ve halen ABD’de yaşayan Sn.Lale DOETSCH Hanımefendi ile temasa geçilerek Rahmetli Annesinin vasiyeti olan Hemodiyaliz Cihazı alımı için kulübümüzün bu yardımı değerlendirmesi sağlanmıştır.

•Satın alınan 2 adet Hemodiyaliz Cihazı ile Bir adet bu cihazlara özel Su Şartlandırma cihazı Kulübümüzün bağışı olarak cihazlar Hacettepe Üniversitesi Hemodiyaliz Merkezinde rektör ve diğer yetkililer ve üyelerimizin katıldığı bir törenle hizmete girmiştir.

     


  Kiwanis Çocuk Ormanı

Üyemiz Sn. Turgay Devecioğlu’nun fikir ve gayretlerinin sonucu olarak ortaya çıkan, Ankara Kiwanis Kulübü Ormanı oluşturulması düşüncesi, kulübümüz üyelerinden Sn. Doğan ALTINBİLEK’ in Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü yetkilileriyle yaptığı temaslar sonucu Ayaş Asartepe Barajı yakınlarındaki ağaçlandırma alanında bir yerin kulübümüze tahsis edilmesi ve yine DSİ’nin ücretsiz olarak bağışladığı 3.000 adet sedir fidanın  öğrencilerimizin katkısı ile dikilmesi ile  gerçekleştirilmiştir.


    

Ayşe Taş Konseri

Monec Otel’de 16 Mart 2018 günü gerçekleştirilen son derece başarılı ve  kaliteli ve güzel birorganizasyonla gerçekleştirilen bu konser hem Kulübümüzün tanıtımına büyük katkı sağlamış hem de konserden elde edilen önemli bir gelir  etkinliklerimize büyük bir kaynak oluşturmuştur.

    

Ankara Kiwanis Kulübü
 Briç Turnuvası

          

Değerli arkadaşımız Özcan METİN’ in girişimleri ile Angora Briç Kulübü bünyesinde “Ankara Kiwanis Kulübü Briç Turnuvası” düzenlenmiş. Üç oturum halinde yapılan yarışmalar sonunda Bayanlar, Erkekler ve Karışık Dallardaki birinci, ikinci ve üçüncülere Kupa ve tüm katılanlara madalyalar verilmiştir. Turnuvanın gelecek yıllarda da sürdürülerek geleneksel hale gelmesi
en büyük dileğimizdir.


Hacettepe Üniversitesi
Yetişkin Halk Dansları Topluluğu


Bu dönemde önemle üzerinde durduğumuz Sponsorluk çalışmaları kapsamında Hacettepe Üniversitesi Yetişkin Halk Dansları Topluluğu sponsorluğu üstlenilmiş ve topluluğun özel
yöresel giysilerinin ve malzemelerinin temini için gerekli maddi destek kulübümüzce
sağlanmıştır. Topluluğun Hacettepe Üniversitesi Salonlarında yaptığı 2 Mayıs 2018
tarihinde yaptığı Gala Gösterisine katılınmış ve kurulan Kiwanis masasıyla gösteriye
gelen tüm misafirlere tanıtım kitapçıkları yanında üyelik başvuru formları dağıtılmıştır.
2018-2019 Lütfü Metin
Dönemi


Akşemsettin İlkokulu
Drama Atölyesi

Bu okuldaki Düşler Atölyesi projesinden sonra hayata geçirilmesi istenilen “Drama Atölyesi” projesi süratle tamamlanarak 15 Ocak 2019 tarihinde öğretmenlerin, öğrencilerin ve üyelerimizin katılımı ile açıldı. Web sitemizde ve facebook sayfamızda yayınladığımız bu proje Kiwanis in uluslararası
dergisinde yayınlandı.

       


Düşler Atölyesi Çalışmaları

•Öğrencilerin yıl içinde yaptıkları çeşitli çalışma ve etkinlikler 17-19 Mayıs tarihleri arasında Taurus AVM de açılan bir sergi ile geniş bir kesime tanıtıldı. Sergi broşüründe atölyenin Ankara Kiwanis tarafından düzenlendiği vurgulandı.

    

Diğer Çalışmalar

•23 Mayıs 2019 tarihinde Yeni Hayat Okulunun koro öğrencileri Cumhur Başkanlığı Senfoni Orkestrasının bir etkinliğine Sayın Meral Mete gözetiminde götürülerek müzik icrası konusundaki bilgi ve görgülerinin geliştirilmesine katkıda bulunulmuştur.
•Bu öğrenciler, kulübümüzün de katkısı ile Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Sayın Meral Mete tarafından çalıştırılmaktadırlar. Kendisine teşekkür ediyoruz.
•Aynı okulda 30 Mayıs tarihinde birinci sınıfların okuma etkinliği ve Meral Mete nin korosunun bir sunumu yapıldı

•23 Mayıs 2019 tarihinde Yeni Hayat Okulunun koro öğrencileri Cumhur Başkanlığı Senfoni Orkestrasının bir etkinliğine Sayın Meral Mete gözetiminde götürülerek müzik icrası konusundaki bilgi ve görgülerinin geliştirilmesine katkıda bulunulmuştur.
•Bu öğrenciler, kulübümüzün de katkısı ile Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Sayın Meral Mete tarafından çalıştırılmaktadırlar. Kendisine teşekkür ediyoruz.
•Aynı okulda 30 Mayıs tarihinde birinci sınıfların okuma etkinliği ve Meral Mete çalıştırdığı
koronun bir sunumu yapıldı

Engelli Çocuklara

Tekerlekli SandalyeBir önceki yıl kulübümüze bağışlanan engellilerin kullanımına uygun 10 adet tekerlekli sandalyenin dağıtılması için ihtiyaç sahipleri için facebook ve email ile çağırılar yapılmış uygun görülen ihtiyaç sahiplerine Ankara ve diğer iller olmak üzere dağıtımı yapılmıştır.

Bu çalışmamız Kiwanis Avrupa’nın (KIEF) yayınladığı “Weekend Post” un  10 Şubat 2019  tarihli sayısında yayınlanmıştır. 


Kiwanis Temalı Bez Çanta ÇalışmasıTürkiye çapında başlatılan “Doğa’nın Korunması” etkinliklerine uyumlu olarak  “Kiwanis” temalı bez çanta tasarım ve imalatı gerçekleştirilmiş ve 2000 adet yaptırılmıştır. Çeşitli etkinliklerde hem Kiwanis in tanıtımına katkı yapacak, hem de naylon poşetler yerine alışverişlerde kullanılacaktır.


Resim Sergisi

Bu dönem sanat etkinlikleri ve fon geliştirme çerçevesinde Ali Özenci arkadaşımızın gayretleri ile 28 Nisan-2 Mayıs tarihleri arasında Galeri Soyut salonlarında bir resim sergisi düzenlenmiştir. Proje giderlerimizde kullanılmak üzere ciddi bir gelir elde edilmiştir.


Ankara Kiwanis Kulübü
 Briç Turnuvası-2

    

Bu yıl ikincisi düzenlenen “Ankara Kiwanis Kulübü Kupası” briç turnuvası Angora Briç Kulübü bünyesinde gerçekleştirildi. 9 Şubat’ta başlayan ve üç hafta süren turnuvanın finali 2 Mart’ ta yapıldı. Kazanlara kupaları verildi. Angora Briç Kulübü başkan ve üyelerine destekleri için teşekkür ederiz.


AKŞEMSETTİN İLKOKULU
DRAMA ATÖLYESİ

Web sitemizde ve facebook sayfamızda yayınladığımız bu proje Kiwanis in uluslararası dergisinde yayınlandı


2019-2020 Barbaros Aslanoğlu
Dönemi


Angora Briç Kulübünde
Geleneksel Kiwanis Turnuvası Başladı 

    


ÇOCUKLAR EVDEN ÇIKMAYIN
DERS DIŞINDA OYUNLAR İCAT EDİN


Korona Virus'e karşı alınan önlemler sebebi ile hem turnuvamız hem de
kulüp toplantı ve çalışmalarını erteledikSİZLERİ DÖNEM ÇALIŞMALARIMIZDAN HABERDAR ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ
SEVGİ DOLU GÜNLER DİLEYEREK .....


>>>>>>> ENGLISH
Takvim
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam12
Toplam Ziyaret65468